cupă de înghețată într-o tavă metalică

Fotografie culinară cu Alpha 7R V

Pablo Gil

Folosind culoare, lumină și spațiu, fotograful Pablo Gil transformă mâncarea spectaculoasă a bucătarilor celebri la nivel internațional în artă captivantă. „Preparatul este protagonistul”, spune Pablo despre proiectul său, pe care l-a surprins cu Sony Alpha 7R V. „Acest tip de fotografie culinară are un stil foarte minimalist și mediteranean. Ocazional, putem include bucătarul în imagine, aducând ultimele retușuri prezentării preparatului, dar lăsăm mereu preparatele suculente ale bucătarului să fie reprezentative.”

bucătar turnând sos peste o felie de plăcintă © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/80s @ f/4.5, ISO 200

Când munca grea din bucătărie e gata și creația bucătarului se prezintă perfect, lui Pablo îi revine rolul de a surprinde imaginile care vor arăta munca bucătarului lumii întregi. „Spațiul negativ și folosirea luminii și a întunericului au fost foarte importante pentru stilul meu personal timp de mulți ani”, spune acesta. „Mă inspiră profund arta din perioada Renașterii târzii și de la începutul epocii Baroce. Mă fascinează lipsa dramatică a luminii și modul în care lumina cade acolo unde ne-o dorim. Să spunem că este vorba de un amestec între lumina barocă și compoziția minimalistă. Straniu, probabil, dar puternic.”

sos turnat fin peste o felie de tort © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Cadrele prind viață prin culoarea și detaliile pe care le poate surprinde Pablo cu camera Alpha 7R V și senzorul cu iluminare din spate de 61 megapixeli, cel mai bun din clasa sa. „Intervalul dinamic și fidelitatea cromatică a camerei Alpha 7R V sunt foarte ridicate. Performanța senzorului, alături de obiectivele Sony, fac cu adevărat o mare diferență comparativ cu alte camere. Claritatea și detaliile sunt atât de importante în fotografia culinară. Capacitatea a descoperi chiar și cel mai mic detaliu al preparatului face o mare diferență și, uneori, descoperi peisaje într-o textură când te apropii cu camera.”

felii de tort pe un suport cu picături de sos © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/80s @ f/5.6, ISO 200

Unul dintre cele mai complicate aspecte când vine vorba de fotografia culinară este obținerea culorii și luminii corecte. Mâncarea trebuie să arate apetisant, cu culori și textură, însă trebuie să arate și natural și realist, ceea ce înseamnă găsirea unui echilibru.

Culoarea are o putere impresionantă; poate crește pofta de mâncare a privitorului sau, din contră, poate distruge dorința de a devora un preparat”, spune Pablo. „Dacă culorile nu sunt potrivite, oamenii vor respinge mâncarea. E important să cunoști psihologia culorilor și să știi cum creierul uman, cu peste 10.000 de ani de evoluție gastronomică, preferă culorile naturale și vii în defavoarea celor mai artificiale și șterse.”

rulouri de sushi pe o farfurie cu spumă © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/250s @ f/11, ISO 200

Din nou, datorită senzorului camerei Alpha 7R V, Pablo poate crea imagini în care poate recupera pe cât de multe detalii este posibil în zonele cu umbre. „Uneori, există porțiuni ale unui preparat care nu pot fi iluminate corespunzător, iar culoarea corectă nu poate fi obținută fără ajustări în postproducție. Aici joacă un rol extrem de important intervalul dinamic obținut și capacitatea de postproducție a fotografului.”

un produs de patiserie pe o cutie din lemn din care iese fum © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 100mm f/2.8 STF GM OSS | 1/500s @ f/6.3, ISO 320

Iluminarea fiecărui preparat din meniu este un proces la fel de științific precum crearea lor, fiecare fel având nevoie de atenție individuală și propriile cerințe legate de lumină. „Analizez detaliat fiecare preparat culinar. Înainte de a-l fotografia, încerc să înțeleg ce transmite felul de pe masă. Din acest motiv, lucrez de obicei cu o schemă în două sau trei puncte, cu care pot crea rapid variațiuni de lumină, schimbând chiar și modificatorii de la lumină blândă la lumină puternică.”

lingură care crapă un înveliș de ciocolată de pe înghețată © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/800s @ f/2.8, ISO 160

Obiectivele Sony FE 90mm f/2.8 Macro G OSS și FE 100mm f/2.8 STF GM OSS focalizează lumina respectivă pe senzor. Fiecare dintre aceste obiective face echipă bună cu camera Alpha 7R V a lui Pablo, permițându-i să obțină claritate și detalii de excepție, iar capacitățile macro ale obiectivelor dându-i voie să se apropie când este nevoie.

„Obiectivul de 90 mm este foarte util pentru a surprinde cadre de la distanță foarte mică și un macro 1:1. Dacă trebuie să surprind cadre mai deschise sau generale, voi folosi și obiectivul FE 50mm f/1.2 G Master. Însă obiectivul de 100 mm este preferatul meu. Elementele sale optice de apodizare (STF – Smooth Transition Focus) creează neclarități organice la un alt nivel, care pur și simplu nu pot fi obținute cu niciun alt element optic de pe piață. Estompează efectul bokeh chiar mai mult, și e uimitor să vezi asemenea fundaluri în fotografia culinară.”

un produs de patiserie delicat pe o bucată de lemn © Pablo Gil | Sony α7R V + FE 100mm f/2.8 STF GM OSS | 1/250s @ f/6.3, ISO 100

Per total, imaginile reprezintă munca a doi giganți în domeniile gastronomiei și fotografiei. Pe când chefii au ustensilele lor în bucătărie, Pablo se bazează pe Alpha 7R V și obiective, în care știe că poate să aibă încredere:

„Funcționează – și funcționează mereu. De aceea camera Alpha 7R V e ca o prelungire de-a mea. Pur și simplu face ce trebuie să facă atunci când am eu nevoie.”

Produse prezentate

Pablo Gil

Înregistrați-vă pentru a primi propriul buletin informativ α Universe

Felicitări! V-ați abonat cu succes la buletinul informativ α Universe

Introduceți o adresă de e-mail valabilă

Ne pare rău! A apărut o eroare

Felicitări! V-ați abonat cu succes