În adâncurile junglei din Bolivia, lanțul trofic din pădure se află într-o luptă continuă, iar noaptea aduce noi provocări atât pentru creaturile ce vânează, cât și pentru cele vânate. Însă, pentru fotograful de faună sălbatică și naturalistul Javier Aznar, aduce numai oportunități.
„Pentru ședințele din junglă, începem drumețiile la apus și lucrăm toată noaptea”, explică el, „și chiar dacă în seara respectivă fotografiam vipere pentru un proiect despre pericolele mușcăturilor de șarpe pentru băștinași, m-am bucurat tare mult să descopăr acest boa atârnând leneș la lumina lunii”.
Încadrând șarpele boa cu luna plină în spate și folosind blițul pentru a-l ilumina, Javier amestecă elemente de comportament cu o frumsețe simplă și impunătoare. „Oricând mă întâlnesc cu un asemenea animal, încerc să-l expun într-un mod sincer și atrăgător”, explică el. „Aici mi-am dorit să ilustrez cum vânează, în principal, noaptea, creând în același timp un cadru convingător. Chiar dacă șerpii adesea nu sunt prea iubiți, sunt prădători de vârf care trebuie să fie protejați; în caz contrar, întreg ecosistemul are de suferit.”
Cum și-a configurat Javier camera Sony Alpha 7R IV și obiectivul FE 20mm f/1.8 G pentru a realiza fotografia? „Mulțumită lunii, am avut un nivel bun de lumină”, își amintește Javier, „așa că sarcina a fost să mă concentrez pe boa și să adaug blițul astfel încât scena să rămână naturală și echilibrată. Exersez mult, așa că știu ce setări vor funcționa și pot reacționa la oportunități.”
„Am setat blițul la un nivel redus ca să nu fie prea intruziv”, continuă acesta, „iar diafragma de f/14 a contribuit la reducerea luminii artificiale, păstrând scena focalizată. Din moment ce am fotografiat de pe un trepied, timpul de expunere de 30 de secunde a dat voie luminii lunii să se dezvăluie puternic, și am folosit un difuzor de lumină pe bliț pentru armonie cu blândețea sa”.
Explicând modul în care cele două surse de lumină se îmbină cu fluiditate, Javier adaugă: „pentru că este mai puternic decât lumina ambientală în partea respectivă din cadru, iar durata sa este atât de mică, blițul imortalizează subiectul fără neclaritate, în ciuda unui timp de expunere lung.”
O caracteristică cheie de ajutor a fost modul de monitorizare luminozitate al camerei, continuă el. „Când lucrez pe întuneric, iluminează vizorul fără să afecteze expunerea, iar astfel mă ajută să compun cadrul când nu văd nimic. Au fost esențiale și capacitățile de focalizare ale camerei Alpha 7R IV. Folosesc mereu modul cu lupa de focalizare, setat pe un buton de pe corp, iar acesta îmi permite să verific rapid dacă focalizarea e corectă.”
Obiectivul FE 20mm f/1.8 nu este asociat, de obicei, cu fauna sălbatică, „însă este perfect pentru acest fel de imagini”, spune Javier. „Câmpul vizual larg a contribuit la adăugarea contextului, păstrând profunzimea și claritatea, iar astfel am reușit să îi asigur acestui șarpe boa o prezență considerabilă în cadru.”
După patru sau cinci imagini, Javier s-a întors să caute vipere, foarte mulțumit de munca sa. „Șerpii boa sunt, adesea, ascunși de vegetație sau prea sus în coroana copacilor pentru a putea fi văzuți”, încheie el, „așa că a fost o plăcere rară să mă pot apropia de unul și să prezint această creatură magnifică așa cum ar trebui să fie prezentată”.
„Pentru a conserva, mai întâi trebuie să știm și să iubim ceea ce putem pierde, iar fotografia este un instrument util pentru a sensibiliza și a arăta ceea ce ne înconjoară. Cu ajutorul camerei mele încerc să prezint animalele în cea mai pură formă a lor, din punct de vedere biologic și în același timp, artistic”