Să ai o revelație în timp ce zbori deasupra statuii lui Hristos Mântuitorul din Rio de Janeiro pare prea aproape de perfecțiune. Dar pentru fotograful Ron Timehin a fost exact așa. „Am fost la Rio pentru două zile”, își amintește acesta, „iar călătoria cu elicopterul era planificată de mult timp. A fost o priveliște incredibilă, dar la nivel emoțional, nimic asemănător cu ceea ce trăisem cu o zi înainte. În acel moment, m-am hotărât să schimb modul în care lucram în fotografie.”
Derulând înapoi cu 24 de ore, Ron fotografiază copii locali care cântă la instrumente de alamă în Favela Pereira da Silva, o comunitate mică din sudul mega-orașului. Acolo, explică acesta, a fost înființată o schemă pentru a oferi cursuri de muzică pentru copiii și studenții locali. „Se numește Favela Brass”, explică Ron „și a fost înființată de Tom Ashe din Regatul Unit. Locuind în oraș, acesta a văzut că copiii din familii mai sărace nu aveau oportunități de a învăța muzică. Și cum instrumentele de alamă sunt mult mai scumpe în Brazilia decât în Regatul Unit, acestea sunt complet inaccesibile pentru mulți. „Văzând un documentar despre program, Ron s-a îndrăgostit de concept. „Mi-a amintit cât de importantă era competența muzicală pentru mine când eram copil. Am cântat la trompetă și mi-am petrecut foarte mult timp cântând cu orchestre. Valoarea acțiunii de a învăța să cânți la un instrument este uriașă. Te învață că disciplina și dedicarea pot da roade, cum să colaborezi într-o trupă și cum să gestionezi emoțiile atunci când interpretezi. De asemenea, lărgește orizonturile. Fotografierea călătoriilor mele a fost ceea ce mi-a oferit interesul pentru a deveni fotograf.”
Începând cu patru elevi, numărul celor din Favela Brass a crescut la 150, iar diferitele trupe cântă în Carnavalul de la Rio, renumit la nivel mondial, interpretând samba, dar și jazz și muzică pop. Inspirat de poveste, Ron a vrut să-i fotografieze pe instrumentiști. „Conceptul a fost de a face niște portrete ambientale ale elevilor, dar și de a-i documenta cântând, ambele putându-le fi de folos pentru propriul marketing. Am mers la școală și ne-am întâlnit cu elevii și cu profesorii, văzând și locul unde exersau și petreceau timp împreună. Pentru a fi de ajutor, i-am avut pe un ghid de favela care cunoștea zona și localnicii, pe prietena lui, pe iubitul meu și pe un asistent de lumini din Rio, ceea ce a însemnat că am avut acces la echipamentul de care aveam nevoie.”
Acesta din urmă s-a dovedit imediat important, explică Ron. „Plănuisem să fotografiez în timpul zilei, dar uitasem că ei erau la școală! Asta însemna să lucrez după lăsarea întunericului, așa că accesul la lumini a fost excelent. Am plasat LED-uri pentru a spori lumina disponibilă pe străzi, uneori folosindu-le ca lumină cheie sau din spate pentru a face o lumină de margine care să adauge separare. De exemplu, fata care cântă la tobe este iluminată în principal de un felinar cu LED-uri pentru umplere și accente. Am folosit lumini bicolore ca să le putem potrivi cu becurile din scenă.”
În ciuda faptului că nu era în planul inițial, iluminarea continuă l-a ajutat pe Ron să lucreze rapid, dar și fără întreruperi, afirmă acesta. „Blițul poate în mod evident atrage atenția și, deși acea favela este una dintre cele mai sigure din Rio, este mai bine să lucrezi neobservat pe străzi, dacă poți. Utilizarea LED-urilor înseamnă că lumina este vizibilă prin vizor, astfel încât să poți baza expunerea pe ceea ce ai chiar în față și este nevoie de mai puțină configurare.” La fel de importantă a fost alegerea de Ron a unei camere Sony Aalpha 7R V împreună cu obiectivele FE 28-70mm f/2 GM și FE 50-150mm f/2 GM. „LED-urile nu au puterea blițului, așa că trebuie să fotografiezi cu obiective rapide și să folosești valori ISO mai mari”, explică acesta, „dar un model precum Alpha 7R V are o calitate superbă a imaginii, chiar și la setări precum ISO 1600. Iar cu obiectivele f/2 și cu de două ori mai multă sau de două ori mai puțină lumină în comparație cu f/2,8, înseamnă că se poate lucra cu 1/50 sec mult mai ușor decât cu 1/100 sec. Aceste obiective sunt, de asemenea, remarcabil de mici și de ușoare, având în vedere cât sunt de rapide, iar împreună cu Alpha 7R V, totul încape într-un rucsac mic.”
Emoțiile pe care Ron le-a simțit când a lucrat cu trupa l-au determinat să accepte mai multe proiecte asemănătoare, afirmă acesta. „Obișnuiam să merg în locuri precum Rio și să mă concentrez pe peisaje de referință, dar lucrul cu oamenii mi s-a părut mult mai personal și m-am simțit mai conectat. Mi-ar plăcea să mă întorc și să fotografiez mai mulți dintre aceștia cântând sau să-i documentez exersând acasă. Tom Ashe a fost și el încântat de imagini și le va folosi pentru a continua munca benefică. „Sunt cu adevărat mândru de proiect”, încheie acesta. „A constituit un adevărat privilegiu să fiu primit în acea poveste și să-i sprijin. Și mi-a dovedit că fotografia poate aduce oamenii împreună, exact la fel cum o face muzica.”
„Fotografia îmi oferă posibilitatea de a procesa, a aprecia și a interpreta lumea din jurul meu”